STRES

STRESLE MÜCADELEDE PARTNERİNİZE YARDIMCI OLUN

Partneriniz, stres altındayken kendisi için olduğu kadar sizin için de yaşam zor hale gelir. Bu nedenle  onu teselli etmek, stresle mücadele etmesine yardımcı olmak isteseniz de çoğu zaman başarılı olamayabilirsiniz.

Çünkü genellikle ona, üzülmemesini salık verir veya başka şeylerle onu neşelendirmeye çalışırsınız. Ancak bilimsel çalışma göstermekte ki bu durum partnerinizin stresle mücadele etmesine pek de yardımcı olmamakta.

Ancak, stres altındaki partnerinize mümkün olduğunca doğru şekilde yardımcı olmak, partnerinizin olduğu kadar sizin de yararınıza. Çünkü  bilimsel çalışma göstermekte ki, stres altındaki partneriniz sizin beyin kimyanızı da değiştirmekte.(2)

Aynı zamanda partnerinizin devam eden stresi, sözlü ve sözsüz tüm davranışlara yansıyıp sizi de stres altına sokmakta. Bu durumda da eşlerden hiçbirisi rahatlayıp biribiriyle olmaktan hoşlanamamakta. Kavgalar sıklaşmakta, eşler birbirinden uzaklaşmakta, ve nihayetinde depresyona dönüşüp ilişjkinin soğumasına, çiflerin birbirinden uzaklaşmasına ve ayrılığa neden olabilmekte.

Dolayısıyla ilişkinizin sağlığı açısından, kendinizin de daha mutlu bir hayat sürdürebilmeniz için partnerinizin stresli anlarını anlayıp ona yardımcı olmanız oldukça önemli.

Bilimsel çalışmaya, göre aşağıdaki yöntemleri kullanarak partnerinizin stresini düşürebilir ve onu sakinleştirebilirsiniz.(1)

Açık ve Net Olun

Stres altındayken, partnerinizin dikkati dağınık olur. Bu nedenle de dolaylı anlatımları yorumlamakta zorlanır bu nedenle, iletişiminizi göz teması da kurarak açık ve net bir şekilde gerçekleştirin.

Karşınızdakinin, Bir Problemle Yüzleştiğini Ve Stres Altında Olduğunu Kabul Edin

Partnerinizi strese sokan şey sizin, için önemsiz veya stres yapmaya değmez bir şey olsa bile, onun bir problemle yüzleştiğini ve stres altında olduğunu, bu nedenle de stresle mücadelede desteğe ihtiyacı olduğunu kabul edin. Konuyu değiştirmek, veya partnerinize, “kafaya takmamasını”, “üzülmemesini” söylemek ona yardımcı olmayacak, stresini geçirmeyecektir.

Stresle Mücadele

Sözlü Ve Sözsüz İletişim Yöntemlerinin Her İkisini De Kullanın

Dikkatlice dinlemek, sorular sormak, göz teması kurmak, dokunmak, şefkatle okşamak, partnerinizdeki stres hormonu, kortizol seviyesinin düşmesine ve onu mutsuz eden durumu yeniden değerlendirmesine neden olacak, böylelikle de stresle mücadelede ona yardımcı olacaktır.

Keza, University of British Columbia tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışma, stres altındaki kadınların romantik partnerlerinin kokusunu kokladıktan sonra biraz daha rahatladıklarını ortaya koymakta, bu nedenle partnerinize sarılmanız, onun sizin kokunuzu hissetmenizi sağlamanız da rahatlamasına yardımcı olabilir. (3)

Desteğinizi, Partnerinizin İhtiyacına Göre Ayarlayın

Partnerinize, stresle mücadelede yeteri kadar veya elinizden geldiği kadar destek olduğunuzu düşünebilirsiniz.  Ancak bu destek karşı tarafça yararlı olarak algılanmadığı sürece aslında yeterli destek değildir. Eğer partnerinizin stres seviyesinde bir azalma olmuyorsa yaklaşımınızı değiştirin.

Çabalarınız sonucu, partnerinizin stresinde biraz dahi azalma olsa bu durum ilişkinizi güçlendirecek ve uzun dönemde hem partnerinizin hem de sizin sağlığınızda daha olumlu sonuçlara yol açacaktır.

KAYNAKLAR