gotprediabet

Şeker Hastalığı ( Tip 2 ) Tedavisi Mümkün Bir Hastalık

Şeker hastalığı (diyabet) türlerinden Tip 2 diyabet aslında çaresi olan bir hastalık ve İngiltere, Kanada gibi gelişmiş ülkelerde uygulanan tedaviler ile geri döndürülebiliyor.(1a)

Şeker hastalığı tedavisinde uygulanan yöntem ise beslenme rejimini değiştirmek, ve hafif egzersizle birlikte bu rejimi sıkıca uygulamak. Çünkü, bilimsel çalışmalar göstermektedir ki tip 2 diyabet ile beslenme rejimi arasında çok güçlü bir ilişki bulunmakta(1b) ve gıdalar tip 2 diyabetler için ilaç işlevini görebilmektedir(2)

Bilimsel ve klinik çalışmaların sonuçlarına göre bazı gıdalar, şeker hastalığının semptomlarını azaltmada, kan şekerini düşürmede ve diğer hastalıklara yakalanmayı önlemede etkin işlev görmekte bazılarıysa şeker hastalığının semptomlarını ağırlaştırmakta, şeker hastasının yaşam kalitesini kötüleştirip ömrünü kısaltmaktadır. (30)

Güncel bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre belirlenmiş, aşağıdaki gıdalara beslenme rejiminizde ağırlık vermeniz, ve zararlı olanları beslenme rejiminizden çıkarmanız daha kaliteli bir hayat sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Şeker Hastalığı ( Tip 2 ) İçin Yararlı Gıdalar

 

ŞEKER HASTALIĞI 1

HER GÜN CEVİZ YİYİN;

Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, her gün 7-8 adet kabuklu ceviz, şeker

hastalarına ilaç gibi ciddi şekilde yardımcı olmaktadır. Ceviz, kronik iltihabı azaltmakta ve diyabet semptomlarının hafiflemesini sağlayarak daha kaliteli bir hayat sürmeye yardımcı olma ve tip 2 diyabetin gelişimini yavaşlatmaktadır (3, 10, 27)

ARMUT TÜKETMEYE ÖNEM VERİN
Bilimsel çalışmaya göre, diyabet hastaları için her gün bir kabuğuyla birlikte armut tüketmek, diyabet kaynaklı yüksek tansiyonun engellenmesinde önemli işlev görmektedir. (23)

BROKOLİ TÜKETİN
Brokolide bulunan Sulforaphane adli bir biyo kimyasalın, hücrelerde glikoz üretimini baskıladığı bilimsel çalışmalarla gözlemlenmiştir, dolayısıyla brokoli tüketimi kan şekerini dengelemeye yardımcı olur (26)

YATMADAN ÖNCE DOĞAL ELMA SİRKESİ TÜKETİN

Yapılan bilimsel çalışmaya göre, yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen tip 2 diyabet hastalarının, sabah uyandıklarında kan şekerlerinin normale dönmüş olduğu gözlemlenmiştir. (33)

Ancak sirkenizin organik veya evde yapılmış olmasına dikkat edin, çünkü ticari sirkelerdeki koruyucular ve diğer katkı maddeleri sirkenin yararlı özelliklerini yitirmesine neden olmakta.

BOL, BOL PATLICAN TÜKETİN
Patlıcanda yoğun olarak bulunan ve ona rengini veren, kırmızı soğan ve kiraz, vişne, kırmızı mısır gibi ürünlerde de yeteri kadar bulunan bir bileşik olan antisiyonin, birçok yararının yanı sıra vücuttaki insülin üretimini % 50 oranına kadar arttırarak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Ancak anlaşılacağı üzere, patlıcanın kabuğunu soymamak gerekmektedir.Kırmızı soğan ve sarımsakla hazırlanacak imam bayıldı için tam diyabet yemeği diyebiliriz. Sofranızda bolca bulundurun (14)

YEŞİL ÇAY YERİNE SİYAH ÇAY İÇİN

Yeşil çayın her ne kadar siyah çaya oranla daha fazla sağlık yararı bulunmaktaysa da durum diyabet kontrolüne geldiğinde tam tersi etki gözleniyor. Bilim adamları, yeşil çay, siyah çay ve oolong çayının hangisinin, diyabette etkili olduğunu belirlemek için yapmış oldukları araştırmalarda, siyah çayın daha fazla glikoz baskılayan bileşikler içerdiğini gözlemledi (15)

DÜZENLİ KAKAO ÇAYI VEYA KAKAO İLE YAPILMIŞ GIDALAR TÜKETİN
Yapılan bir bilimsel çalışmaya göre, kakaoda bulunan bir biyo kimyasal vücudun daha fazla insülin üretmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla günlük kakao tüketimiyle, vücudunuzun daha fazla insülin üretmesini sağlayabilirsiniz (17)

DÜZENLİ TARÇIN TÜKETİN
Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, 40 gün süre ile günde yarım çay kaşığı kadar tarçın tüketimi, kan şekerinde önemli ölçüde düşüşe neden olmaktadır. (18, 53)

Ancak tükettiğiniz tarçının Seylan tarçını olmasına özen gösterin. Piyasada bulunan çin tarçını düzenli tüketim hallerinde sağlığa zararları olabiliyor.

DÜZENLİ ZENCEFİL TÜKETİN
Bilimsel çalışmaya göre zencefilin içermiş olduğu gingerol adlı bir biyo kimyasal, kandaki yüksek şekerle mücadeleye önemli şekilde yardımcı olmaktadır. (28)

şeker hastalığı 2

DÜZENLİ ZERDEÇAL TÜKETİN

Zerdeçal, şeker hastalığıyla mücadelede mucizevi etkileri olan bir bitkidir.

(i) Zerdeçal, kan şekerini düşürür.

Uluslararası saygın tıp dergisi PubMed’de 1998-2013 yılları arasında yayınlanmış zerdeçalın diyabet üzerindeki etkilerini konu alan yüzlerce bilimsel makalenin incelendiği bilimsel çalışmaya göre,(37)zerdeçal, “İnsülin üretimini arttırır”,”Pankreas hücrelerinin çalışmalarını güçlendirir”, “İnsüline karşı hassaslığı güçlendirir”,”Kroniik iltihaplanmayı azaltır”, “Karaciğerde glikoz üretimini azaltır”, “Vücudun glikozu işlemesini güçlendirir” ve tüm bu işlevleri aynı anda yerine getirmesi nedeniyle de şeker hastasının mutfağından eksik etmemesi gerek en büyük dostlarından birisidir.

Başka bir bilimsel çalışma ise, 3 ay süre ile günde 300 mg curcuminoid ( zerdeçalda yoğun olarak bulunan biyo kimyasal) ile tedavi edilen şeker hastalarının kan şekerlerinde önemli oranda düşüş gözlemlenmiştir(38)

(ii) Zerdeçal, kronik iltihaplanmayı ve oksidatif stresi düşürür.

Şeker hastalığı kronik iltihaplanmaya neden olur. ( tersi de doğrudur).Zerdeçal ise kronik iltihaplanma ile mücadelede çok etkili olan birkaç bitkiden birisi, belki de en etkilisidir. Bu işlevini de inflamasyona neden olan, TNF- α, IL-6, IL-1beta gibi sitokinlerin üretimini baskılayarak ve yine inlamasyona neden olan enzimlerin ve proteinlerin faaliyetlerini azaltarak ve daha birkaç biyolojik yolla gerçekleştirir.(39)Zerdeçal aynı zamanda çok güçlü ankioksidalardan birisidir. Şeker hastalarında oksidatif stresi azaltarak kalp hastalıkları riskini düşürür.(42)

Kronik iltihaplanmayla mücadele oldukça önemlidir. Zira, kronik iltihaplanma, diyabet hastalarında insülün direnciyle yakından alakalı olduğu kadar, (40 ) diyabet hastasının, bazı kanser türleri, kalp hastalıları ve romatizmaya yakalanmasının da ana nedenlerinden birisini oluşturur.(41)

(iii) Zerdeçal, diyabetik yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Zerdeçalda bulunan curcumin, doğal yara iyileştiricidir ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, zerdeçalda bulunana curcuminin, şeker hastalarında, yaraların iyileşmesini hızlandıran işe yarayan birkaç doğal gıda takviyesinden birisi olduğu belirlenmiştir. (43)

ŞEKER HASTALIĞI 3

TATLANDIRICI OLARAK STEVİA VEYA DOĞAL BAL KULLANIN

Nasıl olduğu bilinmemekle birlikte yapılan birçok bilimsel çalışmada stevia adlı bitkisel kökenli doğal tatlandırıcının kan şekerini kontrol etmede yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. (34, 35)

Şekerden, yaklaşık 400 kat daha fazla tatlı olabilen steviayı tatlandırıcı olarak kullanarak bir taşla iki kuş vurmuş hem kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olacak bir gıda tüketmiş hem de tatlı zevkinden mahrum olmamış olursunuz.

Hindistan cevizi şekeri de düşük glikamik indeksi, ve şeker hastalarına yardımcı olabilecek yüksek inülin seviyesiyle şeker hastaları için sağlıklı kabul edilen doğal tatlandırıcılardan birisi,(44) ancak şeker üreticisini korumak açısından şimdilik ülkemize ithalatı yasak

Bal tüketimi kan şekerinde yükselmeye neden olmaktadır, ancak Journal of Diabetes & Metabolic Disorders adlı bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre diyabet ilaçları alan şeker hastalarının bal tüketmeleri halinde glikoz kontrollerinin arttığı, anti oksidan savunma mekanizmalarının geliştiği, oksidatif hasarın azaldığı gözlemlenmiştir. (32)

şeker hastalığı 4

KAHVALTIDA DÜZENLİ OLARAK AZ PİŞMİŞ YUMURTA YİYİN

Yumurta, çinko, magnezyum, D vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Belirtilen vitamin ve mineraller ise sağlıklı vücut fonksiyonları açısından oldukça gereklidir ve eksikliği diyabet semptomlarının kötüleşmesine yol açar. (19)Her gün kahvaltıda az pişmiş gezen tavuk yumurtası yemeniz halinde semptomlarınızda iyileşme görülecektir.

FAZLA TUZLU VEYA HİÇ TUZSUZ GIDALAR TÜKETMEKTEN KAÇININ
Fazla tuzlu gıda tüketimi, şeker hastalarındaki ölüm nedenleri arasında 1. Sıradadır (30) Ancak hiç tuz alınmaması da vücudun işlevlerini yerine getirmesini engellemekte ve erken ölüme yol açmakta (31) Dolayısıyla günlük tuz tüketiminiz 3-5 gram civarında olacak şekilde az tuzlu gıdaların tüketimi sizin için en doğrusu olacaktır.(51)

YAĞLI MEVSİM BALIKLARI YİYİN
Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki tip 2 diyabetin önlenmesinde yağlı mevsim balıkları önemli işlev göstermektedir (1)

TAM TAHILLARI TÜKETİN

Buğday, çavdar, yulaf gibi tam tahıllar tip diyabetin önlenmesinde önemli işlev göstermektedir, beslenme menünüze, tam tahıllardan oluşan bulgur pilavı gibi yiyecekler ekleyin (1,2)

Bilimsel çalışmaya göre karabuğday ve tam karabuğday unun ile yapılan ekmek ve sair mamuller kan şekerini kontrol etmekte oldukça yardımcıdır (9,18) Keza tam yulaf unundan imal edilen ekmeklerin de kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu yine bilimsel çalışmalarla gözlemlenmiştir (20)

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TÜKETİN
Zeytinyağı çok iyi E vitamini kaynağıdır, bunun yanı sıra içerdiği birçok mikro besin sağlık için olumlu etkiler gösterir, keza zeytinyağında bulunan doymamış yağ asitlerinin tip diyabetin gelişimini de yavaşlattığı yine bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. (1,2,10)

Yapılan bir bilimsel çalışmaya göre, zeytin ve zeytinyağında bulunan bir biyo kimyasal olan oleuropein, bir yandan vücudun daha fazla insülin salgılamasını tetiklerken diğer yandan da tip 2 diyabetler için oldukça zararlı olan amylin adlı biyo kimyasalın zararlı etkilerini gidermeye yardımcı olmaktadır. (36)

MEVSİM SEBZELERİ TÜKETİN
Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki mevsim sebzeleri tüketmek tip diyabet hastaları için olumlu sonuçlar göstermektedir (2)

MEVSİM MEYVELERİ TÜKETİN

Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki mevsim meyveleri tüketmek tip diyabet hastaları için olumlu sonuçlar göstermekte, diyabet hastalarında kalp ve damar hastalıklarının gelişimini engellemektedir. (2,22) Vişne, kiraz, portakal, armut, erik, muz, çilek, böğürtlen, karadut, kırmızı üzüm, yaban mersini, mürver, kırmızı elma (kabuğuyla birlikte) ve nar tüketiminin ise diyabet için ekstra olumlu etkileri vardır. (18)

ŞEKER HASTALIĞI 5LİFLİ GIDALAR TÜKETİN

Kısa Zincirli Yağ Asitleri; sindirim sistemindeki bakterilerin, gıdalardaki lifleri fermente etmesi sonucu oluşur ve kolon yüzeyindeki hücreler tarafından enerji olarak kullanılırlar.

Kalp sağlığından obeziteyle mücadeleye kadar çok önemli işlevleri olan Kısa Zincirli Yağ Asitleri, karaciğer ve kaslardaki enzim aktivitesini arttırarak kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olurlar. ( 45,46) Tip 1 diyabet diyabetin gelişimini engelleyebilirler.(47) İnsülin duyarlılığını güçlendirirler (48)

Kısa Zincirli Yağ Asitleri üretimine en çok yararı olan lif türleri ve bu lif türlerinin bulunduğu gıdalardan başlıcaları ise aşağıdaki gibidir.(49, 50):

Inulin:Enginar, sarımsak, pırasa, soğan, tam buğday, kuşkonmaz, çavdar, hindiba
Fructooligosaccharides (FOS): Muz, soğan, sarımsak, kuşkonmaz başta olmak üzere birçok taze meyve sebzede bulunur.
Dirençli Nişasta: Tam tahıllar, kahverengi pirinç, kuru fasülye, barbunya fasülyesi ve diğer baklagiller, patates, mercimek
Pektin: Elma, kayısı, havuç, portakal başta olmak üzere diğer meyveler
Arabinoksiyal: Tahıllarda bulunur

Yüksek lifli gıdaları bolca tüketmek aynı zamanda sağlıklı ve uzun bir yaşam için de oldukça önemlidir.

YOĞURT, EVDE YAPILMIŞ TURŞU TÜKETİN

Bilimsel çalışmalara göre, sağlıklı sindirim sistemi ve bağırsak florası, diyabet semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmakta (25)

ÇİNKO İÇEREN GIDALAR TÜKETİN
Tip 2 diyabet hastalarında amylin adı verilen bir protein insülin içeren hücrelerin faaliyetini durdurmaktadır. Ancak vücutta yeteri kadar çinko olduğunda çinko amylinin bu işlevini tersine çevirmekte yani insülin üreten hücrelerin tekrar çalışmasına olanak vermektedir. (16)

Şeker Hastalığı ( Tip 2 ) İçin Zararlı Gıdalar

AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ
Bilimsel çalışma göstermekte ki fazla kırmızı et ve tavuk eti tüketimi, yüksek oranda tip 2 diyabete neden olmakta, dolayısıyla fazla et tüketmemeye çalışın. (52)

://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photography-close-up-fa

HAMBURGER, KIZARMIŞ TAVUK VB, FAST-FOOD ÜRÜNLERİNİ TÜKETMEKTEN KAÇININ

Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, fast-food tüketimi tip 2 diyabeti ve kalp ve damar hastalıklarını tetiklemektedir. (4) Keza fast food ile aşırı kiloların ve insülin direncinin doğrudan ilgisi bulunmaktadır. (24,30)

CİPSLER, KRAKERLER VE BENZERİ ABUR CUBUR TÜKETMEKTEN KAÇININ

Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, gofret, bisküvi, cipsler, krakerler, ve benzeri abur cubur , tüketimi tip 2 diyabet hastalarında ciddi böbrek rahatsızlıklarına neden olmaktadır (5)

ASPARTAM VE BENZERİ YAPAY TATLANDIRICILAR KULLANMAYIN BU TATLANDIRICILARIN KULLANILDIĞI DİYET İÇECEKLER VE YİYECEKLER TÜKETMEYİN
Aspartam gibi yapay tatlandırıcılarla tatlandırılmış, kola, gazoz, meyvesuyu gibi diyet içecekler, dondurmalar, yoğurtlar, bisküviler, kekler vs, bağırsak florasına zarar vererek iltihaplanmayı arttırır ve diyabet için oldukça zararlı olan kilo almayı hızlandırır. Dolayısıyla diyet içecek ve yiyeceklerden uzak durun. (21)

DÜŞÜK GLÜTEN DİYETİ İZLEMEYİN

Eğer çölyak hastası veya glütene karşı duyarlı değilseniz, hiçbir bilimsel altyapısı olmayan son derece zararlı düşük glüten rejim izlemeyin. Düşük glüten rejimin erken ölüme neden olduğu gibi tip 2 diyabet hastalarında olumsuz etkiler doğurur ve tip 2 diyabet gelişimini destekler. (6)

KIZARTILMIŞ, FIRINLANMIŞ VE IZGARA YİYECEKLERİ TÜKETMEKTEN KAÇININ
Yiyeceklerin doğrudan yüksek ateşe maruz bırakıldığı nem içermeyen (sulu olmayan) kızartmak, kuru fırınlama (güveç, pilaki ve benzeri sulu gıdalar harici) pişirme işlemi, gıdalarda İleri Glikasyon Son Ürünleri denilen, pişirme işlemi sonucu oluşan bir biyo kimyasalın oluşmasına neden olur.

Kanser dahil birçok hastalığa neden olabilen bu yan ürünlerin tüketiminin azaltılması insülin direncinin iyileştirilmesine yardımcı olur. (7)Dolayısıyla, mümkün olduğu kadar, haşlanmış gıdalar, kısık ateşte ağır pişmiş sulu yemekler, tercih edip, ızgara, kızartma ve kuru olarak fırınlanmış gıdalardan kaçınarak sağlığınıza yardımcı olabilirsiniz.

processed foods

İŞLENMİŞ VE PAKETLENMİŞ ETLERİ VE BALIKLARI TÜKETMEKTEN KAÇININ

İşlenmiş etleri ve balıkların süreç içerisinde zehir üretmemesi için ve paketlenmiş et ürünlerini rengini muhafaza etmesi için bu ürünlere katılan sodyum nitrat kanser dâhil birçok hastalığa neden olmaktadır ve insan sağlığı için oldukça zararlıdır. (8)

Nitratlara maruz kalma diyabet hastaların insülin direncinde artışa ve DNA hasarına neden olur. Dolayısıyla etlerinizi mümkün olduğu kadar kasaptan alın ve ticari olarak yetiştirilmiş büyükbaş eti yerine otla beslenmiş hayvanlardan elde edilen etleri tercih edin.

KAN ŞEKERİNİ AŞIRI YÜKSELTEN GIDALARDAN KAÇININ;

Gıdaların , kan şekerini yükseltme dereceleri Glisemik İndeks adı verilen bir ölçü birimi ile ölçülür, bir gıdanın Glisemik İndeksi ne kadar yüksekse yedikten sonra o kadar kan şekerini yükseltir.

Hemen, hemen dünyadaki tüm ciddi sağlık kuruluşları, yapılan bilimsel çalışmalar ışığında, yüksek lifli düşük glisemik indeksli gıdaları tüketmenin ,sağlık için uzun vadede birçok yararının olduğu, bu gıdaların kan şekerini düzenlemede ve diyabeti kontrolde etkisinin olduğu , aksine yüksek glisemik indeksine sahip gıdaların ise sağlık için oldukça zararlı olduğu konusunda hemfikirdirler. (11,13)

Düşük Glisemik İndekse sahip gıdalar, diyabet hastalarındaki en yüksek ölüm nedenlerinden birisi olan kalp ve damar hastalıklarının gelişimini önler (12)

Peki bu gıdalar hangileridir ?

Tüketilmemesi gereken yüksek glisemik endeksli gıdalar;

Beyaz un, beyaz undan imal edilen ekmekler, pasta, börek ve çörekler, kahvaltılık gevrekler, beyaz pirinç, şeker, şekerli pasta ve çörekler, şekerli içecekler, meyve suyu, gazoz, kola , enerji içecekleri ve benzeri(30)

Tüketilebilecek Düşük glisemik indeksli gıdalar;

Birçok meyve ve sebze, fasülyeler, kahverengi pirinç, tam tahıllar, süt ürünleri, ceviz, fındık fıstık

REFERANSLAR :5
1a- DOĞAL YOLLARLA ŞEKER HASTALIĞI (TİP 2) TEDAVİSİ MÜMKÜN!

1b- Biomarkers of food intake and nutrient status are associated with glucose tolerance status and development of type 2 diabetes in older Swedish women
2- Food is Medicine for HIV-Positive and Type 2 Diabetes Patients
3-Relationship of tree nut, peanut and peanut butter intake with total and cause-specific mortality: a cohort study and meta-analysis
Piet A van den Brandt Leo J Schouten
4-Western-Style Fast Food Intake and Cardiometabolic Risk in an Eastern Country
5- Experimental type II diabetes and related models of impaired glucose metabolism differentially regulate glucose transporters at the proximal tubule brush border membrane
6-Low gluten diets may be associated with higher risk of type 2 diabetes
American Heart Association Meeting Report Presentation 11
7- Oral AGE restriction ameliorates insulin resistance in obese individuals with the metabolic syndrome: a randomised controlled trial
8- Nitrates May Be Environmental Trigger For Alzheimer’s, Diabetes And Parkinson’s Disease
9- Buckwheat May Be Beneficial For Managing Diabetes
10-Dietary Fatty Acids Differentially Associate with Fasting Versus 2-Hour Glucose Homeostasis: Implications for The Management of Subtypes of Prediabetes
11- Nutrition Therapy
Canadian Diabetes Association Clinical Practice Guidelines Expert Committee
12-Low glycaemic index diets and blood lipids: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials.
13-Diabets Uk-EVIDENCE-BASED NUTRITION GUIDELINES
14-Chemicals Found In Cherries May Help Fight Diabetes
15-Black Tea May Fight Diabetes
16-A Two-Site Mechanism for the Inhibition of IAPP Amyloidogenesis by Zinc
17-Monomeric cocoa catechins enhance β-cell function by increasing mitochondrial respiration☆
18-Some Foods And Beverages Could Hold Clues For Future Diabetes Treatment
19-Whole Egg Consumption Prevents Diminished Serum 25-Hydroxycholecalciferol Concentrations in Type 2 Diabetic Rats
20-Dietary Fiber-Induced Improvement in Glucose Metabolism Is Associated with Increased Abundance of Prevotella
21-http://ekomag.org/index.php/2017/09/13/diyet-kola-gobek-bel-bolgesinde-yaglanmaya-oluyor/
22-Fresh fruit consumption in relation to incident diabetes and diabetic vascular complications: A 7-y prospective study of 0.5 million Chinese adults
23-Dietary functional benefits of Bartlett and Starkrimson pears for potential management of hyperglycemia, hypertension and ulcer bacteria Helicobacter pylori while supporting beneficial probiotic bacterial response
24-15-year Study Shows Strong Link Between Fast Food, Obesity And Insulin Resistance
25-Muramyl Dipeptide-Based Postbiotics Mitigate Obesity-Induced Insulin Resistance via IRF4
26-Sulforaphane reduces hepatic glucose production and improves glucose control in patients with type 2 diabetes
27- Long-term effects of increased dietary polyunsaturated fat from walnuts on metabolic parameters in type II diabetes
28- Ginger muscles in on diabetes
29-White Rice Linked to Type 2 Diabetes, Study Says
30-Here’s How Many Heart Disease & Diabetes Deaths Are Linked to Food
31-TUZSUZ YEMEK, ÖLÜM NEDENİ OLABİLİR!                                                                                     32- Effect of honey in diabetes mellitus: matters arising
33-Vinegar Ingestion at Bedtime Moderates Waking Glucose Concentrations in Adults With Well-Controlled Type 2 Diabetes
34-Steviol glycosides enhance pancreatic beta-cell function and taste sensation by potentiation of TRPM5 channel activity
35-Effect of Acute Stevia Consumption on Blood Glucose Response in Healthy Malay Young Adults
36-Virginia Tech biochemists dip into the health benefits of olives and olive oil
37-Anti-hyperglycemic and insulin sensitizer effects of turmeric and its principle constituent curcumin.
38-Curcuminoids exert glucose-lowering effect in type 2 diabetes by decreasing serum free fatty acids: a double-blind, placebo-controlled trial.
39-Curcuminoids Target Decreasing Serum Adipocyte-fatty Acid Binding Protein Levels in Their Glucose-lowering Effect in Patients with Type 2 Diabetes.
40-How Inflammation Affects Insulin Resistance
41-Put Out the Fire of Diabetes Inflammation

42-Effect of NCB-02, atorvastatin and placebo on endothelial function, oxidative stress and inflammatory markers in patients with type 2 diabetes mellitus: a randomized, parallel-group, placebo-controlled, 8-week study.
43-Nutrition supplementation for diabetic wound healing: a systematic review of current literature.
44-Coconut palm sugar: Can people with diabetes eat it?
45-Improvement of obesity and glucose tolerance by acetate in Type 2 diabetic Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty (OLETF) rats.
46-Fecal butyrate levels vary widely among individuals but are usually increased by a diet high in resistant starch.
47-Gut microbial metabolites limit the frequency of autoimmune T cells and protect against type 1 diabetes
48-Reduced viscosity Barley β-Glucan versus placebo: a randomized controlled trial of the effects on insulin sensitivity for individuals at risk for diabetes mellitus.
49-Short-chain fatty acids and human colonic function: roles of resistant starch and nonstarch polysaccharides.
50-Fermentation of Fructooligosaccharides and Inulin by Bifidobacteria: a Comparative Study of Pure and Fecal Cultures
51- GÜNDE NE KADAR TUZ TÜKETMEK SAĞLIKLI?

52-Meat, Dietary Heme Iron, and Risk of Type 2 Diabetes Mellitus: The Singapore Chinese Health Study 

53- Cinnamon use in type 2 diabetes: an updated systematic review and meta-analysis.