grapes

Menopoz sonrası kadınlar, karaciğerde yağ birikmesine yatkın hale gelir. Keza östrojen seviyelerinde düşüşle birlikte, özellikle göbek bölgesinde de kilolar birikir.

Birçok kadın bu kilolardan kurtulmak için diyet yöntemlerinin yanı sıra zayıflama ilaçlarına başvurur. Ancak, bu zayıflama ilaçları da genellikle, karın bölgesindeki yağın karaciğerde birikmesine neden olur ve birkaç kilo kaybetmek uğruna, ölümcül tehlikesi olan bir hastalığa yakalanılabilir.

Georgia Üniversitesi, araştırmacıları, kesin tedavisi olmayan karaciğer yağlanmasından sakınmak için, D vitamini ile birlikte, bazı bitkilerde bulunan mikro gıdaların olumlu sonuçlar verebileceğini gözlemlediler.(1,2)

Üzümde bulunan resvatrol, soya fasulyesinde bulunana genistein ve elma kabuğu ile soğanda ( özellikle kırmızı soğan) bulunan quersetin, daha önceki birçok bilimsel çalışmanın gösterdiği üzere “yağ avcıları” olarak biliniyor ve vücuttaki yağ hücrelerinin yararak, içeriklerini boşaltmalarına neden oluyordu.

Bu kez, aynı bitkisel mikro besinler, D vitamini ile beraber menopoza bağlı, karaciğer yağlanmasında denendi ve başarıyla, hiçbir yan etkiye maruz bırakmadan karaciğer yağlanmasını önledikleri, karaciğerde menopoz nedeniyle hiçbir zararın oluşmadığı gözlemlendi.(1,2)

Bilimsel çalışmalar göstermekte ki, menopoz sonrası kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için, mevsiminde bol, bol üzüm, kabuğuyla elma yemek, soya fasulyesi ve kırmızı soğanı, yemeklerden, özellikle de salatalardan eksik etmemek, D vitamini yüksek yiyecekler tüketmek gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra, bu mikro besinleri içeren gıda takviyelerini de ilave olarak alabilirsiniz.

Kilo vermek için kesinlikle, zayıflama haplarına başvurmamak, onun yerine bol, bol yürüyüş ve egzersiz yapıp yağ yakıcı özelliği yukarıda belirtilen yiyecekleri tüketmek, kesinlikle kola ve gazoz gibi şekerli içecekler, hele daha fazla kilo almaya neden oldukları bilimsel olarak kesinlikle kanıtlanmış diyet kola, gazoz, meyve suyu gibi içeceklerden, işlenmiş gıdalardan ve trans yağlardan uzak durmak gerekiyor.

REFERANSLAR;
1- Plant chemicals may prevent liver damage caused by fat accumulated during menopause
http://news.uga.edu/releases/article/plant-chemicals-liver-damage-fat-accumulated-during-menopause-0215/
2- A dietary phytochemical blend prevents liver damage associated with adipose tissue mobilization in ovariectomized rats
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.20907/full