The Lancet, adlı tıp dergisinde yayınlanan ve 49 ülkede, 130.000 den fazla kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, az tuzlu diyet, kalp krizine, felce ve ölüme neden oluyor.(1)

Araştırmanın sürpriz sonuçlarına göre, az tuzlu diyet en çok da doktor tarafından az tuzlu diyet tavsiye edilen yüksek tansiyon hastaları için zararlı.

Yüksek tansiyon hastalarında, az tuzlu diyet kalp krizi ve inme riskini % 36 oranında arttırıyor.

Araştırmacılar, en doğrusunun kararında tuz kullanmak olduğunu, yüksek tansiyon hastalarının da az tuzlu veya çok tuzlu değil fakat kararında tuz kullanmalarının sağlık açısından daha iyi olduğunu belirtiyor.

Peki, Kararı Ne?

Araştırmacılar, günlük 3 gramdan az tuz tüketimini, az tuzlu diyet olarak almaktalar, dolayısıyla ortalama, yani kararı ise günlük 3 gram veya biraz daha fazlası olabilir.

Yeni bilimsel çalışma verilerine göre tüm doktorların ve sağlık kuruluşlarının verilerini gözden geçirmeleri ve bir zamanlar hastalarına yanlış tavsiye verdiklerini kabul etmeleri uzunca bir süre alabilir.

Bu süre zarfında tatsız tuzsuz ve sağlıksız beslenmek, kalp krizi veya inmeyle karşı karşıya
kalmak istemiyorsanız eğer doktorunuza aşağıdaki linkteki çalışmayı gösterir ve diyetinizi değiştirmesini talep edebilirsiniz.

REFERANSLAR ;
Associations of urinary sodium excretion with cardiovascular events in individuals with and without hypertension: a pooled analysis of data from four studies
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(16)30467-6/abstract