SAĞLIKLI YAŞAM 1

SAĞLIKLI YAŞAMIN TEMELLERİ

Günümüz modern insanı, psikolojik ve fizyolojik birçok sağlık sorunu ile boğuşmakta.

Daha sağlıklı yaşam sürmek isteyenler ise bunu gerçekleştireceğini iddia eden, mucize sonuçlar öneren binlerce diyet, gıda takviyesi, yaşam tarzı önerisi, egzersizler arasında kafa karışıklığı yaratıyor.

Ancak bilimsel çalışmalar göstermekte ki birkaç basit yaşam değişikliği ile, hiçbir kafa karışıklığına maruz kalmadan daha sağlıklı yaşam sürdürebilmek mümkün.

Sağlıklı Yaşamın Bilim Destekli 5 Basit Kuralı

Bilimsel çalışmalar göstermekte ki sağlıklı yaşamın birkaç temel ilkesi var;

sağlıklı yaşam 6

1- Sindirim Sisteminizin Sağlıklı Olmasına Dikkat Edin

Yapılan bilimsel çalışmalar, sindirim sisteminin önemi ve karmaşıklığını her geçen gün daha fazla göz önüne sermekte.

Sindirim sistemini güçlendirmek ve temizlemek için çoğunlukla birtakım detoks metodları, probiyotik,  gıda takviyeleri öneriliyor. Oysa aslında ürün ve hizmet satmak için ortaya atılan, bu metot ve ürünlerin birçoğunun sindirim sistemine hiçbir yararı bulunmuyor veya bu yarar etkisi ölçülemeyecek kadar az.

Birçok bilimsel çalışmayla kanıtlandığı üzere detoks programlarının hemen hiçbirinin vücuttan toksinleri atmak ve sağlık açısından olumlu etkisi bulunmuyor. Aksine, bazı detoks programları vücuda ve organlara ciddi zararlar verebilmekte. (1, 2)

Detoks programlarının işe yaradığına dair hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen sponsor destekli sınırlı sayıdaki birkaç bilimsel çalışma verileri, aynı programın insanlar üzerinde de yararlı olabileceğini göstermiyor.   (2)

Probiyotik gıda takviyelerine gelince;

Scientific American adlı dergide yayınlanan bilimsel makalede belirtildiği üzere, belirli bazı probiyotikler sindirim sistemi hastalıklarından bazılarının tedavisinde yardımcı olabiliyorsa da bu probiyotiklerin sağlıklı insanların sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkileri olduğuna dair hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. (3, 4)

Yukarıda belirtilen satış odaklı yararsız ürün ve yöntemleri bir kenara bırakıp bilimsel verilere göre sindirim sistemini incelersek, insanoğlunun bağırsak florasının bakteri türü ve çeşitliliğinin yoğunluğu açısından yeryüzündeki en yoğun kalabalığı oluşturmakta olduğunu görürüz. (5,6,7)

Bilim insanlarınca henüz çok azı tanımlanabilen bu yararlı bakterilerin (8), bağışıklık sistemini desteklemekten, duyguları yönlendirmeye, metabolik hereketleri düzenlemekten, hastalıkların oluşumuna ve tedavisine,  fazla kilolardan, sağlıklı düşünmeye değin birçok temel işlevi bulunmaktadır.

Kişiden kişiye değişen bağırsak florasındaki yararlı bakteri popülasyonunun sağlıklılığı, çeşitliliği ve yoğunluğu ise,  genetik faktörler, kişinin fizyolojisi ( yaş, hastalıklar, stres, ve benzeri…), yaşam koşulları, kullanılan ilaçlar gibi çevresel faktörler, ancak en önemlisi bakteri florasının temel yapısını ve metabolik faktörünü belirleyen beslenme şekline bağlı olarak değişmektedir. (9, 10, 11, 12)

Lifli besinler gibi belirli bazı besin türleri ise sindirim sisteminin yapısında belirleyici rol oynayabilmekte. (13, 14)

“Candiada Mantarıyla Mücadele” adlı makalemizi de okuyarak sindirim sisteminizi nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sağlılı Yaşam 5

2- Stresle nasıl mücadele edeceğinizi öğrenin

Stres günlük yaşamımızın bir parçası ve aslında sevilen bir işle ilgili olduğunda yaşamımız ve sağlık için oldukça da yararlı.

Ancak, özellikle kronik hale gelen stres, sağlığımız açısından oldukça zararlı, Aşırı kilolardan, cilt hastalıklarına, kalp hastalıklarından inme gibi ölümcül hastalıklara kadar birçok hastalık stres kaynaklı olabiliyor.

“Stres ve Stresle Mücadele” adlı makalemizde, stresin insan sağlığı üzerindeki etkilerini ve stresle bilimsel mücadele yöntemlerini detaylı olarak açıklamaya çalıştık. Anılan makaleden ve diğer makalalerimizden de yararlanarak stresle kolayca mücadele edebilir ve sağlığınıza olabilecek olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz.

food-as-medicine

3- Bol ve Çeşitli Meyve Sebze Tüketin ve Gerekli Besinleri Gıdalardan Alın

Vücudumuzun gerekli gıdaları aldığı hallerde inanılmaz iyileşme ve sağlığını sürdürme kapasitesi vardır.

Modern tıbbın babası sayılan Hipokrat’ın ünlü deyişi ” Gıdalar İlaçtır, Bırakın Sizi İyileştirsin” günümüzde de birçok  doğal gıda için geçerlidir. Ancak bunun için besinlerin hangi işlevleri olduğunu kavramamız ve bilimsel olarak geçerliliğini sorgulamamız gerekir. Yoksa her doğal şey sağlıklı olmadığı gibi, bazen az tüketilmeleri gerekli yararı sağlayamamakta, bazen de fazla tüketilmeleri halinde sağlığa yarardan çok zararlı olabilmektedirler.

Sağlıklı Yaşam menümüzün altında bulunan sağlıklı beslenme alt menüsündeki makaleler, bilimsel çalışmalar eşliğinde hangi gıdaları tüketmeniz halinde daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğiniz konusunda size yol gosterecektir.

SAĞLIKLI YAŞAM 4

4- Vücudunuzda kronik iltihaplanmaya, serbest radikallerin vereceği zararlara ve kronik asidozise karşı koruyun.

Kronik iltihap, kronik asidozis ve serbest radikaller, hiçbir hastalık belirtisi oluşturmadan, hiçbir gözle görülür rahatsızlığa neden vermeden gizli gizli, sağlığımıza zarar verir.

Kimi zaman yıllarca süren bu içten içe tahribat, kendiniz sağlıklı hissettiğiniz bir anda kronik, yani artık geri çevrilemez veya çok zor çevrilebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkıverir ve kendimizi bir anda, kalp de damar hastası, diyabet veya eklem romatizmasına sahip birisi olarak bulabiliriz. Veya kanserle yüzleşebiliriz.

Ancak gıdalar yine imdadımıza yetişir ve bizi tüm bu zararlardan mümkün olduğunca fazla koruyabilir.

Serbest radikallerin, kronik iltihap ve kronik asidozisin nasıl oluştuğu ve sağlığımıza verdiği zararları, bunlarla nasıl mücadele edebileceğinizi ayrıntılı şekilde öğrenmek için   ” antioksidan beslenme” “kronik iltihapla mücadele” ve ” Kronik Asidozis ve Alkali Diyet” adlı makalelerimiz size yardımcı olacaktır

grandchild-with-shovel-xlarge

5- Aktif Bir Hayat Sürdürün

Egzersiz yapmak için spor salonuna gitmeniz, veya jogging, yoga gibi etkinliklere katılmanız gerekmiyor. Bilimsel çalışmalar göstermekte ki doğal olarak aktif hayat sürdürenler  ve bunu da keyifle yapanlar daha sağlıklı bir yaşam sürdürmekte. Onun için aktif olabileceğiniz bir uğraşı edinin, doğada gezmeyi ve yürümeyi rutin haline getirin.

Bu durum fiziksel sağlığınızı korumakta size yardımcı olacağı kadar, ruhsal ve zihinsel sağlığınızı sürdürmede de oldukça yardımcı olacaktır. Sağlıklı kiloya erişmek için yapabileceğiniz bazı özel egzersizleri yine ekomag makalelerinde bulabilirsiniz.

Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, “mucize etki” sunduğunu söyleyen birçok gıda takviyesi ve yöntem aslında yararsız veya insan fazla tüketim halinde de zararlıdır. Öte yandan ilaç sanayi tarafından yönlendirilen sağlık sektöründe, birçok ilaç, bir taraftan bir hastalığı düzeltir gibi görünürken öte yandan sağlığa kalıcı zararlar verebilmektedir.

Dolayısıyla, yaşam  tarzınızda, özellikle de beslenme rejiminizde yapacağınız yukarıdaki basit değişikliklerle, mucize vaat eden haplara veya sağlığınıza zarar veren ilaçlara gereksinim duymayacak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

 


REFERANSLAR

1- “Detoxes” and “Cleanses”
U.S. Department of Health and Human Services

2- Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence.
Klein AV1, Kiat H2.

3- Do Probiotics Really Work?

4- Probiotics Are No Panacea

5- Energy-balance studies reveal associations between gut microbes, caloric load, and nutrient absorption in humans.
Jumpertz R1, Le DS, Turnbaugh PJ, Trinidad C, Bogardus C, Gordon JI, Krakoff J.

6- Gut flora metabolism of phosphatidylcholine promotes cardiovascular disease.
Wang Z1, Klipfell E, Bennett BJ, Koeth R, Levison BS, Dugar B, Feldstein AE, Britt EB, Fu X, Chung YM, Wu Y, Schauer P, Smith JD, Allayee H, Tang WH, DiDonato JA, Lusis AJ, Hazen SL.

7- The role of diet on intestinal microbiota metabolism: downstream impacts on host immune function and health, and therapeutic implications.
Goldsmith JR1, Sartor RB.

8- BİLİM, VÜCUDUMUZDAKİ MİKROPLARIN % 99’U HAKKINDA HİÇBİR ŞEY BİLMİYOR

9- Metagenomic systems biology of the human gut microbiome reveals topological shifts associated with obesity and inflammatory bowel disease.
Greenblum S1, Turnbaugh PJ, Borenstein E.

10- A metagenome-wide association study of gut microbiota in type 2 diabetes.

11- Human gut microbiome viewed across age and geography.

12- Human genetics shape the gut microbiome.

13- Energy-balance studies reveal associations between gut microbes, caloric load, and nutrient absorption in humans.

14- Impact of dietary fiber and fat on gut microbiota re-modeling and metabolic health